Надурочною вважається будь-яка робота, що перевищує визначені Кодексом законів про працю України (ст. 50) 40 год на тиждень або прописаний у трудовому договорі час. Така робота не може тривати більше як 120 год на рік або більше як 4 год протягом двох днів поспіль (ст. 65 КЗпПУ)

Усі випадки, коли можуть застосовуватися надурочні роботи, прописано у ст. 62 КЗпПУ. У решті випадків працівник має право відмовитися від таких робіт!

Згідно зі ст. 106 КЗпПУ оплата надурочної роботи здійснюється так:

  • за погодинною системою оплати праці передбачено нарахування подвійного розміру годинної ставки;
  • за відрядною системою оплати праці (тобто за кількість виробленої продукції або обсяг виконаних робіт чи наданих послуг) передбачена доплата в розмірі 100% тарифної ставки за всі відпрацьовані надурочні години;
  •  у разі підсумованого обліку робочого часу (за змінами) порядок оплати такий, як у першому або другому випадку.

Щоб домогтися оплати надурочної роботи, працевлаштування має бути офіційним, з оформленням усіх документів (зокрема, трудового договору) та дотриманням вимог Кодексу законів про працю.

Роботодавець повинен видати наказ про залучення працівника до надурочних робіт, , вести табель обліку робочого часу, у якому фіксуються понаднормові години праці.

Якщо працівник не матиме доступу до табеля чи наказу для надання його в суді, знадобляться додаткові докази. Наприклад, аудіо- або відеозапис діалогу з роботодавцем про надурочну роботу й її оплату, свідчення колег тощо.

Якщо ви працюєте в тіньовому секторі й отримуєте зарплату в конверті, домогтися доплати за надурочну роботу можна хіба що погрожуючи скаргою в Державну службу України з питань праці на допуск до роботи неоформленого працівника. Оскільки штрафні санкції за роботу неоформлених працівників й оплату праці без сплати єдиного соціального внеску та інших податків становить 30 мінімальних заробітних плат (111 690 грн) за кожну особу, ваш роботодавець, цілком можливо, піде на поступки.