Практика приймання на роботу після проходження процедури перевірки на детекторі брехні в Україні стає все поширенішою. Причому послугами поліграфологів сьогодні користуються не лише приватні компанії, а й держструктури

За словами експертів, поліграфи дозволяють визначити достовірність даних, які здобувач вказує в резюме або анкеті, чи не приховує він причини звільнення з попереднього місця роботи, кримінальне минуле. З’ясувати факти злодійства, пристрасть до азартних ігор, алкоголю й багато іншого, що кандидат захотів би приховати, повідомляє  видання «Вісті».

Найчастіше, як кажуть фахівці з підбору персоналу, до цього інструменту вдаються представники великого й середнього бізнесу. Насамперед таку перевірку проходять кандидати на матеріально-відповідальні посади: фінансисти, бухгалтери, топ-менеджери. Причому стосується це не лише кандидатів на управлінські посади з високими зарплатами, а й тих, хто претендує на невеликі і середні позиції. Питання, які задають на детекторі, можуть бути дуже різні, але в основному перевіряють ставлення до грошей, відкатів, хабарів і крадіжок.

Чи можна обдурити поліграф

Як запевняють поліграфологи, детектор брехні вже не той, яким був 20 років тому, тому обдурити його практично неможливо. Апарат показує все: чи є людина під дією заспокійливих або енергетичних препаратів, чи заподіює він собі біль і так далі. Найпоширеніший міф, як обдурити поліграф, — покласти собі кнопку в черевик і кожен раз при відповіді наступати на неї.

Але це вже неефективно, тому що людина сідає на датчик Тремору і всі його рухи нижче попереку видно. Ще одним поширеним міфом, який можна прочитати на просторах інтернету, є самонавіювання: тобто запевни себе, що цього не було. Вселити собі щось по-справжньому — так, щоб обдурити поліграф, може тільки людина із синдромом шизофренії.

Психічно здоровій людині це не вдасться, як би довго не старатися. Проте обдурити поліграф все-таки можна за допомогою медитації, але для цього потрібно досконало контролювати свої емоції й володіти тілом. А здатна на це приблизно одна людина зі ста тисяч.

За відмову від перевірки звільнити не можна

На сьогодні не існує законодавчої бази, яка регулювала б застосування поліграфа. Таким чином, проведення тестування на детекторі брехні не порушує прав людини, що не суперечить чинній правовій базі та правовим нормам законодавства. Водночас, як наголошують експерти, проведення перевірки неможливо без письмової згоди кандидата, але і відмова від перевірки не може бути причиною звільнення — це можна оскаржити в суді, але треба довести звільнення саме із цієї причини.

джерело: Вісті