Кількість виданих посвідок на постійне проживання в Євросоюзі впала вперше з 2013 року. Водночас найбільше з них отримали українці (серед громадян країн, що не входять у ЄС) – 601,2 тисяч

Найчастіше все ще вибирають Польщу, хоча останнім часом популярним місцем для заробітку стала Німеччина. На роботу за кордоном людей жене пошук вищих зарплат і кращих умов праці. За весь 2020 рік у Європі видали дозволи на проживання 2,2 млн людей. Це на 24% менше, ніж роком раніше, на що вплинула пандемія коронавірусу та пов’язані з нею обмеження. Такі дані оприлюднило агентство з міжнародного працевлаштування Gremi Personal, пише «OBOZREVATEL».

Українці вже п’ятий рік поспіль виявилися лідерами в цій статистиці. При цьому серед усіх країн ЄС у 2020 році наші співгромадяни найчастіше вибирали Польщу – в цій країні вони отримали 488,9 тис. посвідок на проживання, тобто 81,32%.

Крім України, до трійки лідерів за кількістю виданих дозволів увійшли Марокко (123,4 тис.) та Індія (78,3 тис.). Так, Україна посіла перше місце з величезним відривом – майже в п’ять разів.

Загалом трудова міграція з України в 2021 році почала виходити на допандемічний рівень. Так, вже за перше півріччя 2021-го видали понад 400 тис. віз заробітчанам для поїздки в Польщу. Більшість громадян все ще їдуть працювати некваліфікованими працівниками – для цього не потрібна профільна освіта та знання мови.

До того ж виїхати працювати за кордон і залишитися там назавжди мріють 40% українців. Як свідчать дані опитування Research & Branding Group, головні причини – економічні проблеми в Україні, сімейні обставини, відсутність умов для самореалізації і нестабільність.Часи змінюються, і не на користь Польщі

Варто зазначити, що в 2021 році в очах українських заробітчан у Польщі з’явився серйозний конкурент – Німеччина. Останнім часом українці після офіційної реєстрації залишають Польщу та їдуть до Німеччини.

Отримати дозвіл на роботу там набагато складніше, зате і середня зарплата в кілька разів вища. Тому багато хто працює нелегально.

«Німецьку робочу візу отримати дуже складно. Коли українцям пропонують працювати в Німеччині за польськими або чеськими візами – це порушення законодавства ЄС і Німеччини. Але люди хочуть заробляти якомога більше грошей», – розповідав президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

«Пандемія дала можливість польським підприємцям затримати робочих з України більш ніж на 3 місяці. Але ослаблення обмежень призводить до їхньої міграції в багатші європейські країни», – також зазначав генеральний директор GremiPersonal Томаш Богдевич.

У результаті польська влада забила на сполох – у сусідній країні не вистачає робочих рук. Через це, наприклад, у середині осені виникли труднощі зі збором яблук. Проблема полягає в тому, що самі поляки теж воліють заробляти в Німеччині, а також у Норвегії, Великобританії та інших багатих країнах.

Україні теж несолодко

За різними оцінками, постійно за кордоном працюють до п’яти мільйонів наших громадян. Тому трудова міграція негативно впливає на ситуацію в Україні. Зокрема, зберігається перекіс на ринку праці – вже багато років в Україні гострий дефіцит представників робочих спеціальностей.

Крім того, з початком пандемії також у сусідні країни поїхала і частина медиків. Там вони можуть заробляти в десятки разів більше. У Польщі, наприклад, потрібні пульмонологи, кардіологи, анестезіологи, терапевти. Також є запит на стоматологів та сімейних лікарів. Відповідно, Україна залишається не тільки без робочих, а й без кваліфікованих фахівців.

Джерело: OBOZREVATEL.