Українців з 1 вересня 2020 року чекає ряд змін. Зокрема, починається новий навчальний рік, який зазнав ряд істотних змін через пандемію і карантину.

Крім того, з першого місяця осені гряде підвищення зарплат медикам, «мінімалки» і пенсій. Також Україна змінила правила в’їзду з території Білорусі. Про те, що зміниться, що буде з цінами на продукти, житло, бензин і до чого готуватися українцям — розповідає APnews.

Новий формат навчального року

Звичайно ж, найголовніша зміна торкнеться нового навчального року. Вже точно відомо, що діти в школу йдуть, однак правила організації навчання певним чином зміняться. І торкнеться це не тільки шкіл.

Зокрема, розклад занять буде складено так, щоб у всіх уроки закінчувалися в різний час. Крім того, учням 1-4 класів можна ходити в школі без масок або респіраторів. При цьому якщо хоч одна дитина в класі захворіє на коронавірус, то весь клас піде на самоізоляцію.

Крім того в МОЗ зазначили, що вчителям, які працюють в «зелених» і «жовтих» зонах, необхідно просто дотримуватися соціальної дистанції, а в «помаранчевих» зонах рекомендують використовувати захисні щитки замість масок.

Також важливо, щоб в школах були дозатори і антисептики на вході, а після кожного уроку учні та педагоги повинні мити руки.

Так, навчання в умовах пандемії передбачає:

 • до роботи не допускаються працівники закладу з температурою понад 37,2°C;
 • учні та працівники шкіл, технікумів, університетів і т.д. повинні розуміти заходи профілактики проти COVID-19, а також вміти розпізнавати симптоми захворювання;
 • керівник установи повинен розробити маршрути і графік допуску учнів до школи так, щоб уникнути скупчення людей;
 • вчителя перед заняттями опитують учнів по самопочуття і обстежують на ознаки респіраторних захворювань;
 • якщо в учня/учениці виявили симптоми захворювання при відсутності батьків, його/її рекомендують тимчасово ізолювати в спеціально відведеному приміщенні і проінформувати про це батьків;
 • пересуватися і заходити в приміщення школи потрібно в масці, під час занять маску можна не використовувати;
 • мінімізувати переміщення учнів закладом — наприклад, проводити всі заняття в одному кабінеті;
 • скласти розклад так, щоб заняття в різних класах починалися і закінчувалися в різний час;
 • по можливості забезпечити проведення занять на свіжому повітрі;
 • в туалетах повинні бути антисептик, рідке мило і паперові рушники (або електросушарки для рук). При використанні багаторазових рушників;
 • провітрювати класи після кожного заняття протягом 10 хвилин
 • розмістити на території закладу контейнери для використаних засобів індивідуального захисту з написом «Використані маски і рукавички».

Також в МОН розробили новий формат уроків — зелені і змішані. Перші — проведені на свіжому повітрі, а другі, змішані, — передбачають різний формат навчання, в тому числі і дистанційне (як це було в кінці минулого навчального року).

Поїздки до Білорусі

Україна зробить правила поїздок в Білорусь більш жорсткими. Зокрема, Кабінет міністрів України прийняв постанову, згідно з якою для поїздок на територію Білорусі буде необхідний закордонний паспорт. Новий порядок в’їзду набуде чинності 1 вересня. Таким чином в уряді сподіваються поліпшити захист наших громадян, «оскільки в разі втрати за кордоном внутрішнього паспорта ідентифікація громадян України закордонними установами є тривалою і складною».

Відзначається, що українці, які знаходяться на території республіки Білорусь, зможуть оформити закордонний паспорт в посольстві в Мінську або в консульстві в Бресті. Однак потрапити на територію України за внутрішнім паспортом буде можна і після 1 вересня. А для жителів прикордонних районів України правила перетину кордону і зовсім не зміняться.

Зарплати медикам

Зеленський ще в червні анонсував, що з 1 вересня всім медичним працівникам буде підвищено заробітну плату на 25, 50 і 70 відсотків в залежності від їх категорії.

Відповідне рішення, яке збільшить фінансування медицини і дозволить зберегти всі медичні установи, які через «стару» медичну реформу опинилися на межі закриття, прийняв Кабінет Міністрів України 19 червня.

«Мінімалка»

Зеленський також анонсував підвищення мінімальної заробітної плати до 5000 гривень. Для цього він навіть закликав Раду зібратися на позачергове засідання 25 серпня, що вони і зробили. Зараз же мінімальна зарплата становить 4723 гривень.

Однак дана ініціатива, за оцінками експертів, може містити певні ризики, адже з підвищенням «мінімалки» зросте і ЄСВ для бізнесу.

Так, з підвищенням мінімалки підвищаться і податки: якщо зараз заплатити потрібно 1960 грн податків, а вже з 1 вересня — 2075 грн.

Також слід врахувати, що підвищення мінімалки стосується, в першу чергу, бюджетників — лікарів, вчителів і т.д. За великим рахунком, їх дохід збільшиться всього на 277 гривень. А ось що при цьому буде робити бізнес і приватники — питання.

Економіст Олег Пензин зазначив, що бізнес, швидше за все, це підвищення сприйме негативно, тому з точки зору економічних процесів ніхто не піднімає примусово заробітну плату при падаючої економіці.

Пенсія

Через підвищення мінімалки для 1,5 мільйона українців з 1 вересня зросте і пенсія. Так, відповідно до закону, ті, хто досяг віку 65 років і виконав вимоги щодо стажу, повинен отримувати не менше 40% мінімалки. До 1 вересня це +1889 грн, а після 1 вересня вже 2000 Грн.

Ціни на продукти

За оцінками експертів, в найближчі три місяці істотно підвищаться ціни на картоплю і хліб, проте яблука неабияк подешевшають. Вартість сезонних ягід також залишатиметься стабільно високою, адже вони імпортуються з країн Європи.

Так, ціна на яблука впаде з нинішніх 45-50 гривень десь до 20, а дещо взагалі можна буде купити гривень за 15.

За словами директора Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, чекати зараз підвищення більш, ніж на кілька відсотків у якогось продукту не доводиться, оскільки проти цього грає в тому числі і зниження купівельної спроможності в Україні.

Наприклад, на яловичину суттєво ціна не зросте, адже, враховуючи фактор попиту, то її просто не будуть купувати велика частина українців за ціною вище 150 гривень.

Курс долара

Експерти запевняють — долар буде рости з кожним місяцем. І в підсумку дійде до того показника, який закладео в бюджеті на 2020 рік — 29,5 грн.

Але економісти відзначають, що це буде швидше позитивною зміною, так як у нового глави МВФ Кирила Шевченка, на відміну від Якова Смолія, немає зацікавленості в інтересах фінансових спекулянтів, які зараз сидять в гривні.

Більш того, коли курс долара відрізняється від того, що закладено в бюджеті, держава втрачає сотні мільярдом гривень. Таким чином підвищення курсу долара — в плюс.

Ціни на бензин, авто і житло

Осінь зазвичай приносить з собою подорожчання в різних сферах. Редакція APnews раніше вже розбирала, яких цін чекати на різних ринках. Розповідаємо коротко про те, що буде з цінами на бензин, автомобілі та житло (оренда і купівля).

Бензин трохи подорожчає. Експерти попередили, що в найближчий місяць очікується зростання в межах 1-1,5 гривні на літрі всіх марок палива, включаючи зріджений газ. Але серйозного підвищення чекати не варто.

Ціни на автомобілі, за прогнозами експертів, залишаться колишніми. При цьому зазначили, що заробити зараз на перепродажі автомобілів не вийде. Купувати машину зараз варто для того, щоб на ній їздити.

Житло. На вересень завжди припадає велика хвиля попиту на оренду житла. До працюючих підключаються студенти, у яких починається навчальний рік, звідси і зростання конкуренції.

При цьому ще влітку падіння цін на оренду житла, яке фіксувалося на початку карантину, зупинилося. Звідси можливе подорожчання цін на оренду квартир.

Що стосується покупки житла — експерти відзначають, що зараз «саме той час». За прогнозами економістів, у вересні ціни можуть почати рухатися вниз. Більш того, восени можливий варіант розвитку подій, коли на продаж просто буде виставлятися більше квартир, відповідно, буде з чого вибрати і можна буде торгуватися.

Аналітики також відзначили, що ситуація найближчим часом глобально не зміниться, тому якщо є бажання купувати квартиру, можна це зробити, не боячись.

Нафтогаз піднімає ціни

З вересня Нафтогаз піднімає ціну на газ у межах «Місячного» та «Річного» тарифу. Зростання цін обумовлено підвищенням вартості газу на європейських газових хабах, яке традиційно відбувається напередодні опалювального сезону.

Так, у межах місячного контракту у вересні ціна на газ зростає з 2,59 грн до 4,7 грн за м³ (з ПДВ, але без вартості розподілу).

У межах річного контракту — до 15 вересня газ коштуватиме 4,73 грн за м³, а з 16 вересня і до кінця місяця — 5,24 грн за м³.

Джерело: APnews