З 1 липня 2019 року в Україні набули чинності ряд нововведень.

Протягом місяця зростуть ціни на кілька видів послуг,  підвищать окремі соцвиплати, повідомляє «Новий Час».

Підвищення пенсій. Збільшено виплати для тих пенсіонерів, які мають значний стаж роботи, проте досі отримували невеликі пенсії. Йдеться про жінок, які відпрацювали понад 30 років, і чоловіків, чий трудовий стаж перевищує 35 років. З 1 липня їх пенсії становитимуть не менше як 2000 грн — усім, хто досі отримував менше, призначать відповідні надбавки.

Початок вступної кампанії — 2019. Другий місяць літа дав офіційний старт вступної кампанії до вишів. Почалася реєстрація електронних кабінетів, за допомогою яких абітурієнти зможуть подати документи. Безпосереднє подання заяв — як в електронній формі, так і паперових документів — буде відкрито з 10 липня.  Цьогоріч строки подачі документів скоротили на кілька днів, однак дали можливість пройти творчі конкурси відраза в кількох вишах. Такі конкурси триватимуть по 10 липня. Крім того, розширено список найпопулярніших спеціальностей, де заздалегідь відомий мінімальний конкурсний бал. А майбутні медики й педагоги отримали право пільгового вступу за відпрацювання в селах.

Подорожчання закордонних паспортів й інших документів. Згідно з офіційним повідомленням Державної міграційної служби, з 1 липня подорожчали багато адмінпослуг, пов’язаних із міграцією та виїздом за кордон. Зокрема, виросте вартість біометричних документів — підвищення становитиме до 30%. Оформлення паспорта громадянина України (ID-карти) подорожчає з 279 до 345 грн (за 20 днів) або з 366 до 471 грн (за 10 днів). Однак тим, хто отримує паспорт уперше в житті, карти, як і раніше, видаватимуть безкоштовно.

Вартість оформлення закордонного паспорта підвищать з 557,32 до 682 грн (20 днів) або з 810,32 до 1034 грн (до 7 днів). Також подорожчає видача документів на тимчасовий або постійний дозвіл на проживання в Україні. У першому випадку ціна виросте з 821 до 891 грн, а в другому — з 629 до 728 грн.

Крім того, підвищилася вартість оформлення інших документів, які фіксують перебування іноземців й осіб без громадянства в Україні — свідчення біженця, проїзний документ біженця тощо.

Нові норми для автопарковок і стоянок. Набули чинності нововведення до державних будівельних норм, пов’язаних із проектуванням автостоянок і гаражів. Відтепер вводиться обов’язкова вимога: як мінімум 5% місць на парковках мають бути облаштовані зарядками для електрокарів.

Підвищення прожиткового мінімуму і пов’язаних із ним виплат. З 1 липня підвищився прожитковий мінімум. Станом на 1 липня 2019 го рівень прожиткового мінімуму для різних категорій населення був таким:

 • для дітей до 6 років: 1699 грн (був 1626 грн);
 • для дітей від 6 до 18 років: 2118 грн (був 2027 грн);
 • для працездатних українців: 2007 грн (був 1921 тисяча дев’ятсот двадцять одна грн);
 • для осіб, які втратили працездатність 1564 грн (був тисячу чотиреста дев’яносто сім грн).

Мінімальна заробітна плата станом на 1 липня не змінилася й становить 4173 грн на місяць.

Аліменти:

 • для дітей до 6 років — не менше як 849,50 грн;
 • для дітей від 6 до 18 років — не менше як 1059 грн.

Допомога по безробіттю — максимальний розмір становитиме 8028 грн (чотири прожиткові мінімуми).

Декретні виплати — не можуть бути меншими, ніж чверть прожиткового мінімуму (507,75 грн) щомісяця.

Таким чином, мінімальний розмір такої допомоги для мам, які не працюють, з 1 липня такий:

 • за 126 календарних днів декрету — не менше 2107 грн;
 • за 140 календарних днів декрету — не менше 2341 грн;
 • за 180 календарних днів декрету — не менше 3010 грн.

Допомога одиноким матерям

З 1 липня максимальний щомісячний розмір такої допомоги становитиме:

 • для дітей до 6 років — не більше 1699 грн;
 • для дітей від 6 до 18 років — до 2118 грн;
 • для дітей від 18 до 23 років (якщо дитина є студентом стаціонару в вузі) — до 2007 грн.

Мав запрацювати ринок електроенергії. Станом на 1 липня 2019 року в Україні було заплановано запуск нової моделі оптового ринку електроенергії — принаймні, саме ця дата значиться в законі про ринок електроенергії, який було ухвалено у квітні 2017 року. Це важливе нововведення повинно було радикально змінити модель доставки електроенергії від електростанцій до споживачів і порядок розрахунків за неї. Після запуску нового ринку в Україні зникнуть майже всі тарифи, які формує регулятор. А замість ДП «Енергоринок» з’явиться оптовий ринок із декількома гравцями й новими продуктами, ціни на які повинні формуватися на ринкових умовах.

Однак президент Володимир Зеленський вніс до парламенту невідкладний законопроект, яким запропоновано відкласти введення нового ринку електроенергії на рік. Тому як саме запрацює в липні цей ринок — і чи запрацює — питання відкрите.

Подорожчали цигарки. Ставки акцизного податку на тютюнові вироби збільшилися на 9%. Це передбачено змінами до Податкового кодексу, які Верховна Рада внесла перед прийняттям державного бюджету на 2019 рік. У компанії Philip Morris Ukraine прогнозували, що через це цигарки в середньому подорожчають на 2–3 грн за пачку.

джерело: Новий Час