Наступного року на українців чекають аж дві виборчих кампанії. Під них відбувалися зміни в економічній політиці цього року. І під них же ці зміни підлаштовуватимуть і далі. Що чекає на кишені українців у 2019 та що прогнозують експерти?

Нова мінімальна зарплата. З 1 січня нового року українці отримуватимуть підвищену мінімальну заробітну плату. Вона зросте з нинішніх 3723 до 4173 грн, повідомляє «24 канал». Нова мінімальна заробітна плата гарантовано може вплинути на зростання доходів державного та місцевих бюджетів. Також вона позитивно впливає на загальний рівень оплати праці в економіці. Також нові розміри мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму вплинуть на малий і середній бізнес, адже сплачувані ним податки прив’язані саме до цих показників. Отже, податкове навантаження на МСБ зросте. Також нова мінімалка та регульовані державою тарифи вплинуть на загальний рівень інфляції — ціни зростуть, хоча й не значно.

Курс валют і прогнози. Курс валют традиційно залежатиме від умов зовнішньої торгівлі, співпраці з МВФ (у частині надання кредитів), а також політики НБУ. Україну очікує період значних виплат по зовнішніх боргах. Експерт з інвестицій і прогнозування European Analytical Centre Вадим Бардась зауважив, що зростання мінімальної заробітної плати на 12,1% збільшить грошову масу в обігу, але курс долара не зросте вище за 30–32 грн у 2019 році. Насамперед завдяки сприятливій кон’юнктурі на світових товарних біржах, а також підтримці з боку Міжнародного валютного фонду. Найближчим часом в українській економіці спостерігатиметься стабільне зростання доларової пропозиції на міжбанківському валютному ринку завдяки збільшенню грошових переказів та експорту товарів.

Ціни й інфляція. Рівень інфляції протягом наступного року може змінитися. Ризиків, що можуть посприяти зростанню цін такі: підвищення інфляційних очікувань людей під час виборів; прихід до влади після виборів еліт, які чинитимуть тиск на НБУ щодо проведення «політики дешевих грошей» із лозунгами про дешеве кредитування. (Інфляція може збільшитися, якщо нова влада змінить нинішню монетарну політику й змусить НБУ запустити так званий «друкарський верстат».); посилення турбулентності на зовнішніх ринках, особливо в країнах, що є торговими партнерами України, також є ризиком росту інфляції.

Законодавство та реформи у 2019. Напередодні виборів Україна має велику політичну, а тому й економічну, невизначеність. Це негативно впливатиме на спроможність усієї політичної системи приймати реформи. Тому не варто очікувати швидкого економічного зростання внаслідок проведення реформ. Що не було ухвалено в парламенті: реформа фінансового сектору (спілт і розділення регуляторів фінансового сектору). Також не ухвалено закон про обіг земель, який запустить земельну реформу.

Є менші, але теж важливі законопроекти: про запровадження концесії, що дасть змогу залучати приватний сектор в інфраструктурні проекти; закон про DoingBusiness, завдяки якому ми зростемо у цьому рейтингу, і це буде хороший сигнал для інвесторів і суттєве полегшення життя бізнесу за різними напрямами. Також є велика кількість євроінтергаційних законопроектів, які гармонізують наше законодавство за різними напрямками з ЄС.

З іншого боку – наступний рік буде складним з фінансового погляду. Це період пікових виплат за зовнішнім боргом. Щоб уникнути дефолту, треба співпрацювати з МВФ й іншими кредиторами. Їхні умови — це реформи, ніщо інше їх не цікавить.

Однак прогнози дуже залежать від того, кого ми виберемо та яку політику ці обранці проводитимуть. Тому оновлені прогнози на наступний рік будуть вже після виборів.

джерело: 24 канал